0

دانش و فن آوری / فوتبال

روش کشت 3 بعدی سلول های بنیادی، نوید درمان بیماری های مغزی را می دهد – دیجیاتو + پورغلامی: دروازه‌بان اردن، بهترین بازیکن تیمش بود – تجهیزات شبکه آروین

نوامبر 7, 2017 در 12:07 ق.ظ توسط

سلول های بنیادی می توانند با طیف وسیعی از بیماری ها مبارزه کنند

در حال حاضر تکنیک جدید تنها روی سلول های بنیادی عصبی تست شده. امید می رود در آینده به کمک این روش درمان بیماری های مغزی از جمله پارکینسون و آسیب های نخاعی میسر شود.

این ژل موجب می شود سلول ها بتوانند شرایط محیطی خود را مدل سازی کرده و در عین حال اتصال با یکدیگر را حفظ کنند.

روش جدید مزایای دیگری هم دارد: فضای مورد نیاز را از حدود 4.87 متر مربع برای کشت دو بعدی، به حدود 40 سانتیمتر مربع برای روش کشت سه بعدی کاهش می دهد. از سوی دیگر قطر سلول های کشت شده به این روش نیز تنها حدود 0.76 میلی متر است. همچنین نیاز به مواد غذایی برای تغذیه سلول ها به میزان زیادی کاهش می یابد.

لازم به ذکر است کشت سلول های بنیادی در محیط های سطحی 2 بعدی چندان کاربردی نیست. روش جدید امکان کشت و رشد 3 بعدی با کمک ژل های مخصوص پلیمری را برای سلول های بنیادی عصبی در حجم بالا فراهم می آورد.

روش سه بعدی، امکان کشت سلول ها در فضای بسیار کوچکتر را فراهم می کند

سلول های بنیادی می توانند با طیف وسیعی از بیماری ها مبارزه کنند. ولی تا پیش از این، مشکل اصلی آنها تولیدشان در تعداد بالا بوده. حالا روش جدیدی توسط دانشمندان اختراع شده که امکان تولید این سلول ها در حجم بالا را فراهم می کند و نوید درمان بسیاری از بیماری های مرتبط با مغز و اعصاب را می دهد.

——————-

خبرگزاری فارس: به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال،فرهاد پورغلامی، سرمربی تیم ملی جوانان پس از بازی ایران مقابل اردن در مقدماتی جوانان قهرمانی آسیا عنوان کرد:در این بازی بازیکنانم همه تلاش خود را به کار بستند و باید بگویم که جریان این مسابقه به صورت کامل به نفع ایران بود
پورغلامی تصریح کرد:دو پیشنهاد برای کنفدراسیون فوتبال آسیا دارم.اول اینکه به جز برگزاری مسابقه،به فکر کیفیت بازی هم باشد و این موضوع با برگزاری بازی ها به صورت یک روز در میان محقق نمی شود.حداقل فاصله میان مسابقات باید 72 ساعت باشد چون در شرایط فعلی و با برگزاری بازی به صورت یک روز در میان،ریسک آسیب دیدگی ها بیشتر و بیشتر می شود.پیشنهاد دوم هم برگزاری مسابقات روز پایانی به صورت همزمان است.در حالی که می بینیم بر اساس برنامه اعلام شده ما در روز آخر ابتدا مقابل فلسطین به میدان می رویم و سپس تیم های اردن و سوریه با اطلاع از نتیجه بازی ایران به میدان می روند.به نظر من این رویه عادلانه نیست و امیدوارم کنفدراسیون فوتبال آسیا نسبت به این دو موضوع تجدید نظر کند.

وی ادامه داد:دروازه بان اردن بهترین بازیکن تیمش بود و فرصت های زیادی را از تیم ما گرفت.با احترامی که برای حریف قائلم اما باید بگویم ایران تیم برتر بازی بود و حیف شد که سه امتیاز را از دست دادیم.در کل جریان بازی،اردن سه بار هم روی دروازه ایران خطرساز نشد.

خبرگزاری فارس: به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال،فرهاد پورغلامی، سرمربی تیم ملی جوانان پس از بازی ایران مقابل اردن در مقدماتی جوانان قهرمانی آسیا عنوان کرد:در این بازی بازیکنانم همه تلاش خود را به کار بستند و باید بگویم که جریان این مسابقه به صورت کامل به نفع ایران بود.ما شاهد یک بازی روان و مالکانه از تیم ایران بودیم و فقط گل نزدیم.

پاسخ دهید